galerie    dírkové komory    pinholedesigner    odkazy    kdo jsem

Dírková komora - fotografie, informace, PinholeDesigner, ...


TOPlist
Dirkon

Papírový fotoaparát Dirkon s dírkovým objektivem Dirkkor.


Dirkon

Otevřená zadní stěna fotoaparátu se založeným filmem.

 

DIRKON – PAPÍROVÝ FOTOAPARÁT

V sedmdesátých letech 20. století bylo v komunistickém Československu vydávání časopisů řízeno a kontrolováno státem, tak jako většina jiných činností. Dobrých časopisů vycházelo málo, špatně se sháněly, a lidé si je proto půjčovali a vyměňovali. To platilo i o časopisech pro mládež, což je pravděpodobně jedním z důvodů, proč si téměř každý z mé generace při hovoru o dírkových komorách vzpomene na papírovou vystřihovánku fotoaparátu Dirkon, která vyšla v roce 1979 v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců.

Autoři Martin Pilný, Mirek Kolář a Richard Vyškovský vytvořili funkční papírovou skládačku dírkové komory na kinofilm, která svým vzhledem napodobuje skutečný fotoaparát. Není sice příliš praktický, ale fotografuje!

Můj první pokus o slepení Dirkonu pár let poté, co vyšel, ztroskotal na nedostatku trpělivosti. Dnes, po dvaceti letech, jsem se rozhodl, že tato nevšední dírková komora nesmí mezi těmi mými chybět. Sehnal jsem tedy starý výtisk ABC a pustil se do práce. Tentokrát se vše podařilo a zde je několik fotografií na ukázku: 1, 2, 3, 4, 5.

Několik poznámek k originálnímu návodu

Pro trpělivé je zde ke stažení návod na stavbu Dirkonu ve formátu Adobe PDF. Nejdříve ale několik poznámek a zkušeností s jeho stavbou.

Vystřihovánku je nutné vytisknout na silnější papír, než je obyčejný kancelářský. Pokud papír není zcela neprůsvitný, je třeba důležité části podlepit velmi slabým černým papírem, aby do fotoaparátu nepronikalo světlo. Jde o díly 1, 2, 3, 10 a 23.

Velmi důležité je vytisknout vystřihovánku ve správné velikosti, tzn. 1 : 1. Při tisku z Acrobat Readeru NESMÍ být zaškrtnuta volba "Zmenšit větší stránky na velikost papíru" respektive "Fit to page", jinak by se stránky mohly vytisknout menší a do Dirkonu by se nevešla kazeta s filmem. Pro kontrolu správné velikosti jsem na každou stránku přidal měřítko.

Návod doporučuje použít film Foma 21° DIN. To byl film vyráběný v tehdejším Československu, podobný například dnešnímu Ilford PAN 100. Použít lze samozřejmě jakýkoliv kinofilm, a to i barevný.

Jak jsem se dozvěděl od autorů Dirkonu, nebylo ani v době jeho vydání výjimkou, že si ho lidé vylepšovali. Výrazného zlepšení kresby se dosáhne vlepením malého plíšku s dírkou, místo toho, aby se dírka dělala v papíru tak, jak je to popsáno v návodu. Já jsem ale toto vylepšení nepoužil, abych poznal pravé kouzlo fotografií z Dirkonu.



 Stáhnout vystřihovánku Dirkon – vyberte jednu z možností
 dirkon_cz.zip
 dirkon_cz.pdf*

 

 

* Některé internetové prohlížeče, jako například MS Internet Explorer, soubor ve formátu Adobe Acrobat (pdf) rovnou zobrazí, pokud si ho chcete stáhnout do svého počítače, musíte na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost "Uložit cíl jako...".